Data publikacji : 2022-08-24

Wpływ poli(tereftalanu butylenu) funkcjonalizowanego 2,2'-(1,3-fenyleno)-bis(2-oksazoliną) na strukturę i właściwości mieszanin poliamidu 6 z odpadami włókienniczymi zawierającymi poli(tereftalan etylenu)

Abstrakt

Na drodze wytłaczania w dwuślimakowej wytłaczarce współbieżnej otrzymywano mieszaniny poliamidu 6 (PA 6, 65 cz. mas.) i odpadów włókienniczych zawierających poli(tereftalan etylenu) (PET, 35 cz. mas.) z poli(tereftalanem butylenu) (PBT) funkcjonalizowanym 2,2'-(1,3-fenyleno)-bis(2-oksazoliną) (PBO). Metodami skaningowej kalorymetrii różnicowej, skaningowej mikroskopii elektronowej, a także na podstawie wyników badania selektywnej rozpuszczalności w kwasie mrówkowym oceniono wpływ obecności i zawartości PBT-PBO na właściwości cieplne oraz strukturę fazową uzyskanych mieszanin. Układy te charakteryzują się strukturą heterogeniczną, stabilizowaną na poziomie mikrofazowym. Jest to skutek przebiegających w trakcie wytłaczania reakcji chemicznych (prawdopodobnie z udziałem grup funkcyjnych PA i PET oraz grup oksazolinowych wbudowanych w PBT). Obecność PBT-PBO powoduje poprawę właściwości mechanicznych i przetwórczych mieszanin. Wyniki przedstawionych badań wskazują na kompatybilizujący wpływ PBO.


Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Jeziórska, R. (2022). Wpływ poli(tereftalanu butylenu) funkcjonalizowanego 2,2’-(1,3-fenyleno)-bis(2-oksazoliną) na strukturę i właściwości mieszanin poliamidu 6 z odpadami włókienniczymi zawierającymi poli(tereftalan etylenu). Polimery, 53(3), 201-207. Pobrano z http://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/1302