Data publikacji : 2022-09-19

Pomiary przewodnictwa elektrycznego w roztworach układów katalitycznych złożonych z kompleksów metalocenowych i różnych katalizatorów (aktywatorów)

Abstrakt

Przeprowadzono pomiary przewodnictwa elektrycznego (%) w roztworach metalocenów w różniących się polarnością rozpuszczalnikach (toluen lub CH2CI2) w zależności od stężenia metalocenu (10"3-10** mol/l), stosunku metalocen/kokatalizator (związki glino-organiczne, polimetyloaluminoksan, borany perflurofenylowe) i ewentualnej obecności olefiny (propylen, heksen). Stwierdzono, że ZM+B+C (M = metalocen, B = aktywator, C = monomer) jest niemal zawsze większe od sumy XM + ZB + ZC (tabela 1). Małe stężenie metalocenu, obecność boranu perfluorofenylowego jako kokatalizatora i a-olefiny zwiększa przewodnictwo elektryczne roztworu. Wyniki wskazują na powstawanie obdarzonych ładunkiem produktów oddziaływania cyrkonocenu z kokatalizatorem. Przebiegi % i szybkości polimeryzacji propylenu w funkcji czasu (rys. 3, 4) są bardzo zbliżone.


Szczegóły

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Babkina, O. N., Saratovskikh, S. L., & Bravaya, N. M. (2022). Pomiary przewodnictwa elektrycznego w roztworach układów katalitycznych złożonych z kompleksów metalocenowych i różnych katalizatorów (aktywatorów). Polimery, 46(6), 393-396. Pobrano z http://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/2087