Data publikacji : 2022-09-01

Uwagi dotyczące przebiegu topnienia i rekrystalizacji polioksymetylenu w warunkach pomiaru metodą różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC) w wariantach "HIGH-SPEED" i "STEPSCAN"

Abstrakt

Proces topnienia polioksymetylenu (POM) zbadano metodą DSC w warunkach dużej szybkości ogrzewania (wariant "high-speed", tabela 1, rys. 1) lub z modulacją temperatury (wariant "StepScan", rys. 2). Zaobserwowano, że duża szybkość ogrzewania (rzędu kilkuset stopni na minutę) powoduje wyeliminowanie efektów ubocznych występujących podczas topnienia, np. procesu rekrystalizacji. Makrocząsteczki POM nie ulegają reorganizacji i następuje całkowite topnienie polimeru. Wpływ szybkości ogrzewania na kształt piku topnienia został omówiony w kontekście metastabilności polimerowych struktur krystalicznych. Mała szybkość ogrzewania sprzyja rekrystalizacji, która jest następstwem nukleacji cząsteczkowej. Nukleacja taka występuje wówczas, gdy krystality bardziej zdefektowane lub zbudowane z krótszych łańcuchów ulegają topnieniu w sąsiedztwie wysokotopliwych kryształów polimerów o dużych ciężarach cząsteczkowych. Wtedy może bowiem następować ich zarodkowanie i rekrystalizacja na istniejących niestopionych kryształach. W niniejszej pracy wykazano, że proces rekrystalizacji można obserwować metodą DSC z modulacją temperatury.


Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Pielichowski, K., & Flejtuch, K. (2022). Uwagi dotyczące przebiegu topnienia i rekrystalizacji polioksymetylenu w warunkach pomiaru metodą różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC) w wariantach "HIGH-SPEED" i "STEPSCAN". Polimery, 49(7-8), 558–560. Pobrano z https://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/1785