Data publikacji : 2022-09-17

Wpływ budowy chemicznej bloku amidowego na właściwości termiczne i strukturę elastomerycznych trójblokowych terpolimerów poli(estro-fc-etero-fc-amidowych)

Abstrakt

Wpływ budowy chemicznej bloku amidowego na właściwości termiczne i strukturę elastomerycznych trójblokowych terpolimerów poli(estro-fc-etero-fc-amidowych) (/. ang.). Otrzymano multiblokowe terpolimery -(PBT-b-PTMO-b--PA12,10)n- (tabela 1) stanowiące układy polimerowe, w których jeden z trzech bloków (PBT) nie rozpuszcza się w fazie bloków PA12,10 (twardej) oraz, w zależności od swojego ciężaru cząsteczkowego, rozpuszcza się tylko nieznacznie w fazie bloków PTMO (miękkiej). Metodą DSC zbadano właściwości termiczne tych terpolimerów (rys. 3 i 4). Pozwoliło to na stwierdzenie, że blok PBT działa w takim układzie usztywniająco, naruszając właściwości elastyczne i umożliwiając w ten sposób uzyskanie tworzyw konstrukcyjnych o cechach polimerów wzmocnionych. Terpolimery porównano z opisanymi wcześniej [5] terpolimerami -(PBT-b-PTMO-b-PA12)n-. Są one dobrymi elastomerami wówczas, gdy zawarty w nich blok sztywny PBT ma stopień polimeryzacji w przedziale 4-7 (tabela 2, próbki 2 i 3 z serii I). Taki blok rozpuszcza się w twardej fazie bloków PA12 i częściowo rozpuszcza się w fazie miękkiej. Stwierdzono zatem, że nawet mała zmiana w budowie chemicznej bloku amidowego w istotny sposób wpływa na strukturę, rozdział faz i właściwości terpolimerów (tabela 2, rys. 1-4). Chcąc więc uzyskać korzystne właściwości użytkowe należy stosować w układach trójskładnikowych przynajmniej jeden składnik zdolny do rozpuszczenia się w pozostałych składnikach.


Szczegóły

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Ukielski, R., & Piątek, R. (2022). Wpływ budowy chemicznej bloku amidowego na właściwości termiczne i strukturę elastomerycznych trójblokowych terpolimerów poli(estro-fc-etero-fc-amidowych). Polimery, 48(10), 690-694. Pobrano z https://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/1914