Data publikacji : 2011-02-28

Właściwości kompozytów polietylenowych z udziałem modyfikowanego związkiem silanowym wodorotlenku magnezu i dodatkiem acetyloacetonianu żelaza(III)

Abstrakt

Na podstawie polietylenu małej gęstości (PE-LD) sporządzono kompozyty z udziałem 45-65 cg/g wodorotlenku magnezu modyfikowanego związkiem silanowym (MH) oraz z dodatkiem acetyloacetonianu żelaza(III) [Fe(acac)3] w ilości 0,05-0,5 cg/g. Oznaczano wskaźnik szybkości płynięcia, gęstość i właściwości mechaniczne przy statycznym rozciąganiu otrzymanych materiałów. Wpływ obecności i ilości użytego związku żelaza na ograniczenie palności kompozytów z jego udziałem oceniano w teście palenia próbek w położeniu poziomym oraz pionowym a także na podstawie indeksu tlenowego (OI). Stwierdzono, że dodatek Fe(acac)3 zmniejszył palność wytworzonych kompozytów, zwiększyła się też ich wytrzymałość na zerwanie i wydłużenie przy zerwaniu. Niekorzystnym efektem zastosowania związku żelaza był spadek wartości wskaźnika szybkości płynięcia (MFR) uzyskanych materiałów.


Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wojtala, A. (2011). Właściwości kompozytów polietylenowych z udziałem modyfikowanego związkiem silanowym wodorotlenku magnezu i dodatkiem acetyloacetonianu żelaza(III). Polimery, 56(2), 114-120. Pobrano z https://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/898