Data publikacji : 2021-02-17

Wpływ zawartości plastyfikatorów i chitozanu na strukturę i właściwości cienkich folii do pakowania żywności na bazie Gracilaria sp.

Abstrakt

Gracilaria sp. to dobrze znany gatunek krasnorostów. Głównym składnikiem tych alg jest agar (polisacharyd), najczęściej używany do wytwarzania cienkich folii. Na bazie Gracilarii sp. z dodatkiem dwóch plastyfikatorów: glicerolu i sorbitolu (0,1; 0,2; 0,3% mas.) oraz chitozanu (1, 2 i 3% mas.) otrzymano mieszaniny, z których wytworzono cienkie folie. Na podstawie analizy FT-IR stwierdzono powstawanie wiązań wodorowych pomiędzy grupami -OH i -NH2. Na właściwości mechaniczne folii miała wpływ zawartość zarówno plastyfikatora, jak i chitozanu. Najlepsze właściwości mechaniczne uzyskano z zastosowaniem 0,2% mas plastyfikatora i 3% mas. chitozanu. Badania metodami analizy termograwimetrycznej, skaningowej mikroskopii elektronowej i oznaczona wartość przepuszczalności pary wodnej (WVP) potwierdziły te ustalenia. Wykazano, że otrzymane folie hamowały rozwój drobnoustrojów, mogą więc być stosowane jako nowe aktywne opakowania do żywności.



Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Sinaga, M. Z. E., Gea, S., Zuhra, C. F., Sihombing, Y. A., Zaidar, E., Sebayang, F., & Ningsih, T. U. (2021). Wpływ zawartości plastyfikatorów i chitozanu na strukturę i właściwości cienkich folii do pakowania żywności na bazie Gracilaria sp. Polimery, 66(2). https://doi.org/10.14314/polimery.2021.2.5