Data publikacji : 2013-12-30

Badanie polimeryzacji etylenu katalizowanej za pomocą homogenicznych lub osadzonych na nośniku silseskwioksanowym katalizatorów będących kompleksami tytanu(IV)

Abstrakt

W ramach pracy otrzymano i scharakteryzowano kompleksy tytanu(IV) z cykloheksanodiolem (CHD) oraz cykloheksanodiolem osadzonym na nośniku, którym był poliedryczny oligomeryczny silseskwioksan (POSS). Kompleksy te zastosowano jako katalizatory do polimeryzacji etylenu w wysokich temperaturach, w połączeniu z kokatalizatorami, którymi były metaloorganiczne związki glinu. Porównano aktywność takich układów katalitycznych oraz zbadano wpływ na tę aktywność czynników, takich jak: temperatura, ciśnienie etylenu oraz rodzaj użytych rozpuszczalników. W wyniku polimeryzacji otrzymano polietylen liniowy charakteryzujący się wagowo średnim ciężarem cząsteczkowym (Mw) w zakresie 600—1000. Polimer analizowano za pomocą 1H NMR, 13C NMR i spektroskopii FT-IR. Stwierdzono, że polietylen o tak niskich wartościach Mw wykazuje właściwości, które sprzyjają jego potencjalnym zastosowaniom, np. w produkcji różnych powłok lub tuszów.


Szczegóły

Bibliografia

Wskaźniki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF (English)

Mehta, A., Tembe, G., Parikh, P., & Mehta, G. (2013). Badanie polimeryzacji etylenu katalizowanej za pomocą homogenicznych lub osadzonych na nośniku silseskwioksanowym katalizatorów będących kompleksami tytanu(IV). Polimery, 58(11-12), 875–882. Pobrano z https://ichp.vot.pl/index.php/p/article/view/794